A nyelvtanulás buktatói
A nyelvtanulás buktatói
1. Csak a nyelvtanra koncentrálok.
Te hogy tanultad az anyanyelvedet? Ez jó kérdés – válaszolhatnád - és bizonyára a legtöbbünknek már csak homályos emlékei vannak, ha egyáltalán vannak erről. Az azonban valószínű, hogy nem a nyelvtani szabályokkal kezdted. Egy idegen nyelv tanulásánál sem ez a lényeg. Próbálj a mindennapi élet nyelvére koncentrálni. Ha az alapvető nyelvtani szabályokat tudod, akkor már jól boldogulhatsz a kommunikáció útvesztőjében., és már nem is kell neked a nyelvtan. Tudom felnőttként ezt nehéz elfogadni, de magadat megkímélheted jó néhány kellemetlen perctől, amennyiben ezt szem előtt tartod. Tanulj meg komplett mondatokat, kifejezéseket és nem kell majd gondolkodnod a mondatösszerakáson, kérdésfeltevésen stb. /a nyelvtanon./
2. Kicsi a szókincsem.
Egy 500-600 szavas szókincs elég az alapvető kommunikációhoz. Viszont nem elég a középfokú, netán felsőfokú nyelvvizsgához. Egy nyelv szókincsét általában 3000 szóban határozzák meg. 1000-et használ az átlag nyelvhasználó és itt most értsük az anyanyelvű beszélőt, 2000-et a kvalifikáltabb emberek és 3000-et az adott nyelven professzionális szinte beszélők.1500-1800 szavas szókinccsel már nagyon jók vagyunk! És hogy hogyan tehetsz szert erre? Hát minden lehetőséget meg kell ragadni , tv, mozi, könyv, tanfolyam, újság, CD-k, DVD-k stb. És folyamatosan használni, elővenni, ismételni! Csak így érhetünk el eredményt. Gondoljunk arra, amit nem használunk, azt elfelejtjük!
3. Nincs időm tanulni !
Sajnos egy rohanó világba születtünk ahol az a fontos, hogy minél többet pörögj. Ha nem akarsz, vagy nem tudsz kiszállni a mókuskerékből, de a tanulmányaidban szeretnél előrehaladni akkor a mindennapjaidba kell beillesztened a tanulást. Pontosabban a holtidőket kell kitöltened tanulással, pl. utazás, séta. konditerem, főzés közben is nagyszerűen lehet tanulni pl. meg lehet hallgatni egy CD-t. Innentől a tanulás már csak elhatározás kérdése. És ami nem melléke,s ha így holtidőben tanulsz, észre sem fogod venni . Az agyunk kapacitása szerencsére óriási így a futópadon való edzés mellé még bőven befér más tevékenység is. Használd ki a kapacitásodat meg az idődet is !
4. A passzív tudásom nagy, de nem érzem, hogy tudnám használni.
Általában ez az első szint, amit a nyelvtanulók elérnek , hangsúlyozom az átlag nyelvtanulók.Tehát írnak, olvasnak, értenek, de nem mernek beszélni ! Bár szerintünk jó volna azt a nyelvet az első pillanattól használni. Ha még csak 3 mondatot tudsz elmondani, akkor azt mondd el! Majd lesz olyan, hogy már 53-at tudsz. Amennyiben azt érzed, hogy nagy a passzív tudásod próbáld használni azokkal a kifejezésekkel, mondatokkal kezdve, amiben a legbiztosabb vagy. Kapcsolódj be a kommunikációba ! Tudjuk, hogy ez nehéz, de senki sem teheti meg helyetted! Aztán sorban vedd hozzá többit., de fontos hogy kommunikálj ! Így fokozatosan aktivizálódik a passzív tudásod. Sok sikert!